Чому болить шия і як біль впливає на якість життя?
Біль у шиї – одна з найпоширеніших скарг на самопочуття. Існує кілька причин болю в шиї, але всі вони пов’язані зі станом хребта. Часто больові відчуття виникають внаслідок спазму м’язів шиї через стискання нервових корінців у шийному відділі хребта. Як правило, біль у шиї та ущемлення нервів спричинені остеохондрозом або остеоартрозом хребців шийного відділу, або ж міжхребцевими грижами.
Постійні болі в шиї: найпоширеніші причини
- Остеохондроз шийного відділу хребта може спричиняти біль у шиї, який віддає в руку. Іноді такий біль пов’язаний з пухлинами в хребті, тому, якщо він не минає тривалий час, необхідно проконсультуватися з лікарем. Часто біль у шиї виникає після фізичних навантажень, переохолодження на протязі чи тривалого перебування у незручному положенні (наприклад, під час сну або розмови по телефону, притисненому плечем до вуха). Як правило, біль у шиї стихає впродовж кількох днів.
- При остеохондрозі шийного відділу хребта болі в шиї можуть супроводжуватися запамороченнями. У разі виникнення цього симптому необхідно проконсультуватися з лікарем і переконатися в тому, що проблема пов’язана саме зі станом хребта.
- Локалізація болю в плечі може свідчити про наявність грижі в шийному відділі хребта. Грижі призводять до стиснення або ущемлення нервових корінців, внаслідок чого больові відчуття поширюються в плече або руку. Процес може супроводжуватися головним болем. Стиснення нерва провокує спазми м’язів, через це порушується кровообіг у місці ураження і виникає біль. Усе це уповільнює одужання. Тому при болях у шиї, особливо пов’язаних з ущемленням нервових корінців, необхідні масажі спазмованих ділянок. Через грижі дисків у шийному відділі хребта може знижуватися чутливість у руці, зменшуватися м’язова сила.
Біль від напруження і внаслідок захворювань
Біль у шиї внаслідок м’язового напруження характерний для тих, хто має статичні навантаження, наприклад, під час сидячої роботи за комп’ютером або швейною машинкою. Системні захворювання, що спричиняють біль у шиї – ревматоїдний артрит, ревматична поліміалгія, хвороба Бехтерева, а також пухлини та інфекційні хвороби.
Оскільки біль у шиї може свідчити про наявність пухлини, деяких інфекційних чи аутоімунних захворювань, необхідно звернутися до лікаря, якщо больові відчуття не минають кілька тижнів або посилюються.
Чим лікувати біль в шиї
Лікування болю в шиї включає фізіотерапію, прийом препаратів, що зменшують біль, а також правильне психологічне налаштування й боротьбу зі стресом. Зважаючи на те, що проблема впливає на працездатність, багато хто хоче позбутися болю в шиї якомога швидше. У лікуванні болю в шиї важливу роль відіграють вітаміни групи В, зокрема, вітамін В1 (бенфотіамін) та вітамін В6 (піридоксин). Завдяки їм відбувається відновлення уражених нервових корінців, поліпшуються обмінні процеси, зменшується запалення.