Професійна хвороба: у кого найчастіше болить спина

Біль у спині – одна з найпоширеніших скарг на здоров’я. Майже немає людей, у яких хоч зрідка не болить спина. У одних перші скарги з’являються у підлітковому віці, інші помічають біль вперше після сорока, але загалом віковий “старт” груп ризику – 18-20 років. Це період, коли люди починають інтенсивно вчитися чи постійно працювати. Які спеціальності та види діяльності пов’язані з найбільшим ризиком скарг на біль у спині? Ми склали свій рейтинг.

 1. ІТ-фахівці, редактори, дизайнери, відеомонтажери, а також представники інших професій, які через особливості роботи (весь робочий день, не встаючи) проводять за комп’ютером. Ситуація ускладнюється ще й тим, що багато хто з цих людей звик покупки робити онлайн, не відвідуючи магазинів, навіть їжу та овочі вони замовляють із доставкою додому, та й дозвілля переважно проводять перед моніторами. Навантаження на спину при сидячій роботі дуже специфічне – частіше страждає поперековий відділ хребта та шия. У зайнятих на сидячій роботі часто виникає так звана нестабільність хребта: через слабкість глибоких м’язів спини хребці за будь-яких навантажень або внаслідок різких рухів можуть затискати нерв. Результат – сильний біль у спині, спазм м’язів, обмеження рухливості.
 2. Кіберспортсмени. У багатьох із них – серйозні проблеми зі спиною, а також часті болі в руці, пов’язані з особливостями управління в іграх та позою під час гри. Проблема знайома як тим, хто займається кіберспортом професійно, так і захопленим аматорам.
 3. Перукарі, стилісти, візажисти. Ці люди допомагають іншим бути гарними, і при цьому стоять годинами, часто – у дуже незручній позі, наприклад, трохи нахилившись поряд з тим, кого стрижуть або кому роблять макіяж. Довге перебування в незручній позі – шлях до деформації дисків хребта. Результатом може бути не тільки швидкий розвиток остеохондрозу, а й поява гриж хребта, які часто вимагають серйознішого лікування, ніж просто відпочинок та зниження фізичного навантаження.
 4. Будівельники. Люди, які професійно займаються будівельними роботами, у 45-50 років могли б виходити на пенсію за станом здоров’я хребта. Через високе нерівномірне навантаження на спину та роботу у важких умовах біль у спині – одна з найпоширеніших скарг у представників будівельних професій.
 5. Водії. Причина болю в спині у водіїв – не лише необхідність тривалий час перебувати в положенні сидячи, а й часті компресійні мікротравми хребта – особливо часто вони трапляються у тих, хто змушений їздити поганими, вибоїстими дорогами. Мікротравми непомітні, але згодом даються взнаки ушкодженням хрящової тканини, формуванням гриж, стисканням нервових корінців і, як наслідок, сильним болем у спині, який нерідко віддає в ноги.
 6. Професійні спортсмени. Професійний спорт пов’язаний із великою ймовірністю травм. Частина з них, на жаль, уражає спину та хребет. Болі в спині у спортсменів – причина саме різних за силою травм, а також високих навантажень на хребет, якщо спорт пов’язаний із підняттям ваги.
 7. Професійні музиканти. У багатьох скрипалів, альтистів, гітаристів є “свої” вертебрологи, неврологи та масажисти. Болі в спині у тих, хто професійно грає на деяких музичних інструментах, пов’язаний з особливостями пози та постави під час гри.

Як лікувати біль у спині, якщо це – професійна хвороба

Питання серйозне, адже професію багато хто змінювати не готовий – принаймні не через ризики для хребта. Крім того, завжди є ймовірність, що новий вид діяльності теж не “жалітиме” спину. Тому залишається дотримуватися правил і рекомендацій, які дозволяють зменшити біль у спині, знизити негативний вплив на хребет й уповільнити руйнівні процеси у хрящовій тканині, які найчастіше призводять до проблем зі спиною.

 1. За будь-яких видів зайнятості, пов’язаних із необхідністю довго перебувати в одному положенні, робити регулярні перерви і присвячувати їх невеликій розминці.
 2. Якщо потрібно довго сидіти – підберіть ергономічний стілець, комп’ютерний стіл, спеціальний стілець для музикантів. Часто це недешеве задоволення, але коли йдеться про здоров’я хребта, краще не економити, тим більше, що таку покупку роблять один раз на багато років.
 3. Незалежно від професії – стежити за своєю вагою, не допускати “перебору”, якщо помітили появу зайвих кілограмів – якнайшвидше повертатися у свою вагову норму.
 4. Під час роботи стоячи – обирати зручне взуття.
 5. Якщо доводиться працювати з вагою (наприклад, під час будівельних робіт), варто користуватися так званим “поясом штангіста”, який захистить поперековий відділ хребта під час піднімання ваги.
 6. Незалежно від професії та виду навантажень, які спричиняють біль у спині – придбати ортопедичний матрац та подушку, які забезпечать хребту відпочинок протягом нічного сну.
 7. Підібрати вид фізичної активності, яка допоможе “розвантажувати” хребет. Оптимальний вибір – плавання. Якщо немає можливості плавати, зверніть увагу на йогу.
 8. Масажі – також гарний спосіб допомогти у розслабленні спини. Однак пам’ятайте про різницю між мануальною терапією та масажем. Вам потрібен саме масаж. Будь-які види мануальної терапії – лише після консультації з неврологом, вертебрологом чи ортопедом.
 9. Сильні болі в спині, незнайомий вам раніше характер болю, затерпання кінцівок, часті головні болі, запаморочення, біль у грудній клітці – причина якнайшвидше проконсультуватися з лікарем, пройти необхідне обстеження, визначити причину скарг і почати лікування. Воно часто включає три компоненти: зміни в способі життя (про це йшлося у попередніх пунктах), фізіотерапію (у тому числі лікувальну фізкультуру, плавання, масажі), а також медикаментозне лікування. Допомогти можуть як нестероїдні протизапальні препарати (наприклад, ібупрофен або диклофенак у різних формах), так і вітаміни групи В, які можуть знімати запалення, зменшувати біль і поліпшувати провідність нервових імпульсів. Серед препаратів, які містять вітаміни групи В та застосовуються для лікування болю в спині – Мільгамма таблетки з бенфотіаміном (жиророзчинною формою вітаміну В1) та вітаміном В6. У комплексі вони мають протизапальну та знеболювальну дію, застосовуються як доповнення до інших засобів лікування болю в спині, а також можуть використовуватися як монотерапія. Зручність препарату в тому, що його приймають один раз на день по 1 таблетці.
Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями

Сайт разработано Medinfo Digital