Міопатія

Що таке міопатія?

Міопатія – це група нервово-м’язових захворювань, які призводять до поступової атрофії та дегенерації м’язів. Переважно це прогресуючі спадкові патології. Генетично не обумовлена атрофія м’язів також можлива, якщо людина з тієї чи іншої причини (зазвичай внаслідок травми або захворювання, що обмежує рухливість) не може мати звичного, повсякденного фізичного навантаження.

Загадки міопатії

Міопатія вважається генетичним захворюванням, оскільки точнішої інформації про причини її виникнення у лікарів немає. Відомо, що при міопатії порушуються обмінні процеси в м’язах і руйнується іннервація – зв’язок м’язової тканини з центральною нервовою системою. Зважаючи на те, що міопатія має спадковий характер, здебільшого вона проявляється в дитячому та юнацькому віці, переважно у представників чоловічої статі.

Міопатія – це не просто м’язова слабкість. Це комплекс порушень в організмі, який спричиняє погіршення діяльності різних систем і органів. Однак найочевиднішими є зміни у м’язах, котрі призводять до специфічних порушень рухливості.

При міопатії спотворюється хода, людина ходить з опущеними плечима, що, як правило, спричиняє викривлення хребта (лордоз). Захворювання вважається прогресуючим, тож стан пацієнта без відповідної терапії може значно погіршуватися. Кілька десятиліть тому міопатія вважалася невиліковною, однак сучасні медикаментозні засоби дозволяють уповільнити чи навіть зупинити прогресування недуги, а також поліпшити рухову активність.

Різні обличчя однієї хвороби

Існують форми міопатії, при яких перші симптоми захворювання спостерігаються в дитячому віці, та форми, які виявляють себе лише в підлітковому чи навіть юнацькому періодах.

Методи лікування міопатії напряму залежать від її типу. Особливо це потрібно враховувати, призначаючи фізичні навантаження. При міопатії вони показані, проте одним пацієнтам необхідна легка лікувальна фізкультура, масаж і навантаження без перевтоми, а іншим навпаки – рекомендують активну гімнастику та енергійні рухи.

Роль харчування та вітамінів при міопатії

При міопатії неабияку роль відіграє правильне харчування. Воно має бути різноманітним і містити достатню кількість вітамінів, мікро- та макроелементів. Важливо, щоб пацієнт з міопатією отримував необхідну кількість вітамінів  групи В – як з продуктами, так і в препаратах. Вітаміни групи В важливі для роботи м’язової системи, без них відновлювальні процеси у м’язах і нервах уповільнюються. Вітаміни цієї групи недарма називають нейротропними – вони беруть активну участь у відновленні функцій нервових волокон і підтримці їхньої нормальної роботи. Зокрема, дуже важливі вітаміни В1 (бенфотіамін) та В6 (піридоксин), які містяться в препараті Мільгама® таблетки в оптимальному для терапевтичного впливу дозуванні (по 100 мг кожного). Препарат поліпшує стан нервових волокон, позитивно впливає на м’язову тканину, має знеболюючу та протизапальну дію. Крім того, при міопатії потрібно приймати вітамін Е, кальцій та інші необхідні для кістково-м’язової тканини елементи. Лікування міопатії здійснюють невролог, ортопед-травматолог, за необхідності – кардіолог.

Щоб досягти успіху в лікуванні, потрібно своєчасно встановити діагноз. Зважаючи на те, що захворювання розвивається здебільшого в дитячому та юнацькому віці, відповідальність за своєчасне звернення до лікаря та адекватне лікування лежить, звичайно ж, на батьках.

Що робити при атрофії м’язів після травми?

На відміну від міопатії, м’язова атрофія, спричинена тимчасовим обмеженням рухливості, не прогресує. Робота м’язів відновлюється якщо не в повному, то в значному обсязі (залежно від віку та фізичного стану людини), однак для цього доводиться докласти певних зусиль.

Для відновлення м’язів після вимушеного обмеження рухливості призначають помірні фізичні навантаження, часто з використанням тренажерів. Високий терапевтичний ефект дають масажі, лікувальна фізкультура, плавання. Важливу роль також має забезпечення організму поживними речовинами, необхідними для відновлення м’язової активності.

Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями
Сайт разработано Medinfo Digital