Нейропатія

Що таке нейропатія?

Нейропатія – це ураження периферичних нервів через будь-які причини, окрім запалення. Якщо уражений один нерв, то лікарі називають цей стан мононевропатією, якщо кілька нервів, локалізованих в одній зоні – множинною невропатією, якщо уражаються нерви в різних зонах, то йдеться про поліневропатію. Найпоширеніші види нейропатій –

  • діабетична
  • токсична
  • посттравматична
  • спричинена остеохондрозом хребта чи артритом

Як проявляється нейропатія?

Нейропатія хоч і уражає нерви, але не супроводжується болем. Зазвичай людина скаржиться на відчуття поколювання в зоні ураженого нерва, оніміння, порушення чутливості в тій чи іншій ділянці тіла, зменшення рухливості в кінцівці (наприклад, слабкість при стисканні кулака). Деякі форми нейропатії можуть порушувати травлення та роботу сечостатевої системи. Усе це пов’язано з тим, що при ураженні нервів погіршується живлення м’язової тканини й обмежуються її функції – м’яз втрачає здатність нормально скорочуватися. На тлі зниження спроможності нерва передавати імпульси зменшується чутливість ураженої зони й виникають названі вище симптоми. Переважно нейропатії розвиваються впродовж тривалого часу, іноді роками залишаючись безсимптомними. Появу ознак недуги можуть спровокувати такі фактори, як стрес, вживання алкоголю, загострення хронічного захворювання.

Фактори ризику виникнення нейропатій

Найпоширенішою причиною розвитку нейропатії є цукровий діабет. При ньому, як і при інтоксикації чи травмі, пошкоджуються різні нерви.

При периферичній нейропатіі уражаються нерви, які відповідають за передавання імпульсів у кінцівках, тому виникає відчуття оніміння пальців на руках або ногах, знижується їхня чутливість, зокрема й до болю.

При проксимальній нейропатії схожі симптоми виникають в ділянці стегон, сідниць, гомілок.

При автономній нейропатії порушуються функції внутрішніх органів, страждає травна, видільна та сечостатева системи.

Якщо при цукровому діабеті пацієнт не контролює рівень глюкози в крові, то на тлі її високих показників погіршується кровопостачання м’язової тканини. Це також певною мірою пов’язане з нейропатією. Згодом м’язи атрофуються і порушуються шкірні покриви, відновлення яких відбувається досить важко.

Більшість людей із цукровим діабетом мають ту чи іншу форму нейропатії.

Серед токсичних речовин, які спричиняють нейропатію – алкоголь та його сурогати, важкі метали, миш’як, деякі медикаменти. При токсичній нейропатії уражаються переважно нерви кінцівок. Ця форма захворювання може бути й безсимптомною: наприклад, при алкоголізмі нейропатію діагностують практично в усіх, однак скарги виникають лише в декого.

Травматичні нейропатії є наслідком стискання нервів після переломів, при неправильному формуванні рубця, а також в результаті травмування нерва новоутворенням.

Як лікувати нейропатію?

Лікування нейропатії комплексне і складається, насамперед, з терапії основного захворювання (цукрового діабету), відмови від вживання алкоголю (якщо це токсична нейропатія при алкоголізмі), виведення з організму залишків токсичних речовин, які спричинили ураження нерва, та лікування травми при травматичній нейропатії.

Вплив на уражений нерв і тканини, які його оточують, здійснюється за допомогою лікувальної фізкультури, масажів, акупунктури, методів фізіотерапії, а також із використанням препаратів, що відновлюють структуру та функції нерва. Зокрема, це вітаміни групи В, особливо вітамін В1 (бенфотіамін) та вітамін В6 (піридоксин). Бенфотіамін допомагає швидко відновлювати уражені нервові корінці. Важливу роль у відновлювальних процесах відіграє піридоксин – вітамін В6. Він необхідний для нормального функціонування нервової системи, а його дефіцит може викликати симптоми, схожі на ознаки нейропатії – оніміння кінцівок, відчуття «мурашок» на шкірі, поколювання або втрату чутливості в різних ділянках тіла.

На хронічний дефіцит вітаміну В6 страждають 70% чоловіків і 90% жінок.

Призначення при нейропатії препарату Мільгама® таблетки, який містить бенфотіамін (100 мг) і піридоксин (100 мг), дає змогу ефективно купірувати больовий синдром, завдяки чому вдається зменшити дози нестероїдних протизапальних препаратів.

При нейропатії дуже важливо правильно харчуватися й стежити, щоб у раціоні були всі необхідні вітаміни, мікро- та макроелементи. При цукровому діабеті слід приймати цукрознижуючі препарати, щоб зменшити ризик розвитку нейропатії.

Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями

Сайт разработано Medinfo Digital