Остеохондроз

Що таке остеохондроз: ознаки, симптоми, лікування

Остеохондроз – це дистрофічні порушення у тканинах суглобового хряща, які можуть локалізуватися в будь-яких суглобах, а також у міжхребцевих дисках. Назва захворювання походить від грецьких слів, які означають “кістка” і “хрящ”. Остеохондроз розвивається внаслідок фізіологічного (тобто нормального, передбаченого природою) ослаблення живлення міжхребцевих дисків. Це призводить до того, що хрящова тканина погано відновлюється навіть після незначних травм. Крім того, більшість людей, особливо тих, що ведуть малорухливий спосіб життя, нерівномірно навантажують м’язи спини через тривале перебування в одній позі на робочому місці, говорять по телефону, притиснувши його вухом до плеча, носять сумки на одному плечі, використовують надто м’які матраци й подушки.

Причини виникнення остеохондрозу

До групи ризику розвитку остеохондрозу хребта належать практично всі люди середнього й старшого віку, адже процеси, які спричиняють дистрофію тканин хряща, цілком природні. Факторами ризику виникнення недуги у більш виражених формах є:

  • плоскостопість
  • зайва вага
  • важкі фізичні навантаження
  • гіподинамія
  • спадковість
  • травми хребта

Раніше вважалося, що остеохондроз хребта проявляється здебільшого після 35-ти років, однак останнім часом зі скаргами на біль у спині, спричинений остеохондрозом, звертаються пацієнти 18-20-річного віку. Ймовірні причини поширення остеохондрозу серед молоді – не тільки малорухливий спосіб життя, але й часті стреси та порушення постави.

Прояви остеохондрозу – біль і обмеження рухів

Розрізняють остеохондроз шийного, грудного та поперекового відділів хребта. Проте незалежно від виду захворювання, людина завжди скаржиться на біль. В якій частині спини він проявляється та чи віддає в кінцівки, залежить від локалізації, тобто, від того, в якій частині хребта виникли дистрофічні процеси. Біль може з’явитися внаслідок різних причин, наприклад, через ущемлення (стискання) нервових корінців або грижу міжхребцевих дисків. Грижа диска – це розрив фіброзного кільця й випирання ядра диска, тобто самої хрящової тканини. Грижі міжхребцевих дисків у багатьох випадках виникають саме на основі остеохондрозу.

У чоловіків і людей з надлишковою вагою грижі дисків виникають значно частіше, ніж в інших.

Біль при остеохондрозі може бути різним не лише за інтенсивністю, але й за локалізацією. При остеохондрозі шийного відділу виникають болі не тільки в шиї, а й у плечі, віддають в руку. Іноді пацієнти відчувають головний біль, запаморочення.

Остеохондроз у грудному відділі хребта іноді “імітує” біль у серці. Він може посилюватися при різних рухах, бути гострим або тягнучим.

При остеохондрозі поперекового відділу біль може віддавати в ногу. За наявності грижі міжхребцевих дисків іноді виникає оніміння кінцівки, її ніби “віднімає”. Біль в попереку значно обмежує амплітуду рухів і може впливати на роботу внутрішніх органів.

Грижі міжхребцевих дисків виникають переважно в шийному та поперековому відділах хребта, значно рідше – в грудному відділі.

Ускладнення остеохондрозу та його лікування?

Остеохондроз хребта пов’язаний із болем, тому лікування проводити необхідно, щоб позбутися його або значно зменшити, у такий спосіб покращуючи якість життя. Процес лікування остеохондрозу дуже тривалий, він пов’язаний із відновленням структур хребта і зміцненням м’язів спини, а за наявності показань – і з хірургічним лікуванням гриж дисків. Упродовж усього часу треба боротися з болем, адже причина захворювання – дистрофічні явища у тканинах суглобового хряща – необоротна, і впливати можна здебільшого на оточуючі тканини. Поліпшення кровопостачання та зміцнення м’язового корсету відбувається завдяки фізіотерапії, масажам, плаванню. Однак біль навіть при наполегливих і регулярних заняттях зникає далеко не одразу.

Комплексне лікування остеохондрозу: додаткові можливості

Для зменшення больового синдрому при остеохондрозі використовують нестероїдні протизапальні препарати для зовнішнього та внутрішнього застосування (на жаль, їхній тривалий прийом у таблетованих формах має значні побічні ефекти) і вітаміни групи В. Вітаміни групи В називаються нейротропними, бо вони сприяють відновленню функцій нервових волокон. Найважливішими є вітамін В1 (бенфотіамін) та вітамін В6 (піридоксин), які містяться в препараті Мільгама® таблетки. Бенфотіамін нормалізує обмінні процеси в уражених нервових корінцях, а піридоксин поліпшує проходження нервових імпульсів, при цьому обидва вітаміни сприяють зменшенню болю, зокрема, при остеохондрозі.Вітаміни групи В при остеохондрозі є одним із елементів комплексного підходу в терапії.

Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями

Сайт разработано Medinfo Digital