Парез лицьового нерва

Парез лицьового нерва: що це?

Слово “парез” означає зниження здатності мімічних м’язів до руху. Це не параліч, а часткове обмеження рухливості, яке проявляється у змінах міміки різного ступеню. При легкому ступені парезу спостерігається незначна асиметрія рота під час розмови, людина може з деяким зусиллям заплющувати очі. При важкому ступені парезу обличчя стає схожим на маску, оскільки людині важко даються навіть кліпання, рухи ротом, або ж вони взагалі неможливі. Причиною парезу є ураження лицьового нерва.

Парез буває центральним і периферичним. Центральний парез виникає переважно внаслідок інсульту. Одночасно з ним може мати місце парез або параліч інших частин тіла, причому уражається половина тіла, протилежна осередку інсульту. При периферичному парезі страждають лише мімічні м’язи обличчя, і це пов’язано з ураженням безпосередньо лицьового нерва. Ця форма парезу зустрічається найчастіше.

Причини ураження лицьового нерва

Причинами ураження лицьового нерва найчастіше є травми та захворювання, що зачіпають лицьовий нерв:

  • розрив чи будь-яке інше ушкодження нервових волокон (наприклад, стискання або ущемлення)
  • наслідки вірусних або інфекційних захворювань (парез може виникнути після перенесеної гострої респіраторно-вірусної інфекції)
  • запальні ускладнення після травми, вірусного або інфекційного захворювання
  • пухлини, розташовані в безпосередній близькості до лицьового нерва (вони травмують його)
  • токсичні ураження
  • надмірне переохолодження
  • цукровий діабет або інші ендокринні захворювання
  • інсульт, ішемія судин головного мозку

Парез лицьового нерва також може виникнути після застосування препаратів для місцевого знеболення, наприклад, у щелепно-лицьовій хірургії, отоларингології, стоматології.

Як проявляється парез лицьового нерва?

Цей стан легко визначити за зовнішніми ознаками: обличчя стає асиметричним. Помітивши це, треба виключити ймовірність інсульту. В усіх випадках лікування парезу слід починати якомога швидше, а проводити його має лікар.

У 94% випадків парез лицьового нерва має односторонній характер, тобто порушення міміки спостерігається лише з одного боку обличчя. В 6% випадків парез охоплює обидві половини обличчя.

При парезі лицьового нерва страждають мімічні м’язи, внаслідок чого людині проблематично, наприклад, напружити або розслабити шкіру чола, замружитися, широко відкрити рот. У більш важких випадках може порушуватися процес ковтання, частина обличчя стає нерухомою, заразом і рот, який може залишатися напіввідкритим. Іноді парез супроводжується болем в ділянці вуха, скроні або інших зонах обличчя.

Лікування парезу лицьового нерва

Позбутися парезу лицьового нерва на 100% вдається незавжди. Однак чим раніше розпочати лікування, тим успішнішим воно буде, і тим більша ймовірність повністю повернути рухливість мімічних м’язів обличчя. Необхідність невідкладного лікування пов’язана з тим, що іннервацію нерва (здатність передавання імпульсів через нього), можна відновити, якщо не відбулася атрофія нерва.

Чим довше пацієнт “затягує” з лікуванням, тим менша ймовірність повного відновлення. Лікування парезу лицьового нерва – процес, який триває не менше півроку. Під час гострої фази захворювання необхідно приймати знеболювальні, протизапальні, протинабрякові медикаменти, а також кортикостероїди, заспокійливі препарати, вітаміни групи В. Якщо пацієнт не може повністю заплющувати очі, відчуває ускладнення з кліпанням – використовують препарат штучної сльози. На різних стадіях захворювання застосовуються різні методи фізіотерапевтичного впливу. Як правило, рекомендуються голковколювання, акупунктура, а також масажі та вправи, які допомагають відновити м’язи обличчя.

Лікування парезу лицьового нерва проводить невропатолог.

Окремої уваги при парезі лицьового нерва заслуговує питання призначення пацієнтові вітамінів групи В. Без бенфотіаміну та піридоксину (вітамінів В1 та В6) відновлення нервових корінців практично неможливе, саме тому дуже важливо застосовувати їх при ураженні лицьового нерва. Бенфотіамін (100 мг) і піридоксин (100 мг) містяться в препараті Мільгама® таблетки, який при парезі лицьового нерва дає змогу прискорити відновлювальні процеси та дозволяє зменшити больові відчуття. Зважаючи на те, що лікування парезу лицьового нерва триває місяцями, через ймовірні побічні ефекти не завжди допустимо приймати нестероїдні протизапальні препарати. На відміну від них, Мільгама® таблетки можуть застосовуватися тривалий час, при цьому не тільки зменшуючи біль, а й забезпечуючи протизапальну та відновлювальну дію.

Парез лицьового нерва загрожує переважно людям старше 40 років, однак і в молодшому віці від нього, на жаль, ніхто не застрахований. Головною профілактикою парезу є своєчасне лікування вірусних та інфекційних захворювань, а також травм та інших патологій. Крім того, дуже важливо не переохолоджуватись.

Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями
Сайт разработано Medinfo Digital