Болить спина. Причому тут спосіб життя?

Біль у спині – дуже поширене явище. Фахівці вважають, що до 80% людей відчували його хоч раз у житті, а у 20% дорослих болить спина постійно більше трьох місяців – тобто, проблема має хронічний характер. З чим пов’язана така поширеність скарг на хребет і біль у ділянці спини?

Що шкодить спині

Причини болю в спині можна розділити на дві групи:

  • вікові зміни в структурах хребта
  • структурні зміни в хребті, пов’язані зі способом життя

Що стосується вікових змін – про це знають практично всі: з роками майже в усіх людей розвивається остеохондроз – захворювання, для якого характерна деформація хрящів міжхребцевих дисків і пов’язані з цим реакції та зміни в сусідніх тканинах. При остеохондрозі можливі зміщення хребців, стискання нервових корінців, спазми м’язів, порушення рухливості і обмеженість рухів, локальні запальні процеси. Це – в деталях. А якщо узагальнено, то остеохондроз спричиняє болі в спині. Залежно від того, в якій ділянці хребта сталася деформація хрящової тканини, локалізується біль – у шийному відділі, грудному, поперековому. Про остеохондроз, його прояви, діагностику та методи лікування ми вже неодноразово писали.

Причини болю в спині, пов’язані зі способом життя, також часто є факторами ризику розвитку остеохондрозу або загострень спричиненого ним болю. І все ж те, як ми живемо, як працюємо, як проводимо вільний час, скільки важимо, як харчуємося, може впливати на частоту виникнення болю в різних відділах хребта та його силу.

Ось які фактори є відповіддю на питання, чому болить спина:

  • зайва вага
  • статичне перебування в одній позі
  • багатогодинне сидіння (властиве, наприклад, для водіїв)
  • мікротравми хребта (бувають у водіїв, спортсменів)
  • неправильне положення тіла під час роботи (часто спостерігається при сидячій роботі – коли людина тривалий час сидить, зсутулившись або напружуючи плечі; властиво також для перукарів)
  • сон на занадто м’якій поверхні
  • використання незручної подушки
  • велике фізичне навантаження без підготовки (наприклад, підйом вантажів або заняття на тренажерах після великої паузи в тренуваннях)
  • тривале вживання недостатньої кількості рідини (може провокувати погіршення властивостей хрящової тканини)
  • робота, пов’язана з постійним підйомом ваги, спортивні навантаження з підйомом ваги
  • порушення техніки безпеки при підйомі важких предметів
  • ходіння в незручному взутті, на високих підборах

Спосіб життя і біль в спині: як зменшити ризики

Є чинники, на які ми можемо впливати в повсякденному житті, але деякі аспекти змінити не вийде. Давайте проаналізуємо, що кожен із нас може зробити для себе, незалежно від віку і роду занять, щоб зменшити ризик негативного впливу на хребет, і зрозуміти, що саме допомагає від болю в спині.

  1. Нормалізація ваги. Якщо ви маєте зайві кілограми, краще їх позбутися і контролювати свою вагу в майбутньому. Надлишкова маса тіла – провокатор безлічі проблем зі здоров’ям: метаболічного синдрому, цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, а також – підвищеного навантаження на суглоби колін, стегна і хребет. Позитивний ефект від зниження ваги буде в будь-якому випадку – навіть якщо ви не досягнете “ідеальної” ваги або нормалізуете масу тіла в солідному віці. Це те, що ніколи не пізно робити – зокрема, дбаючи про хребет і зменшуючи ймовірність появи болю в спині.
  2. Сон на ортопедичному матраці. Третину доби людина проводить уві сні. Зневажливо ставитися до місця сну – означає свідомо шкодити своєму здоров’ю, зокрема, здоров’ю хребта. Спати на занадто м’якій поверхні шкідливо, на занадто твердій для деяких – боляче. Тому оптимально придбати ортопедичний матрац і ортопедичну подушку. Вони допоможуть добре висипатися і не відчувати болю в спині, попереку або шиї після сну.
  3. Фізичні навантаження – після розігріву і попереднього тренування. Не кидайтеся піднімати важке, якщо ніколи цього не робили. Якщо вирішили зайнятися спортом, пов’язаним з підняттям ваги, робіть це під наглядом інструктора.
  4. Заняття йогою або плаванням. Особливо актуально для тих, хто веде сидячий спосіб життя або працює в статичній позі (водії, редактори, перукарі, працівники конвеєра тощо). Такі фізичні навантаження дозволяють зміцнити м’язовий корсет.
  5. Зручне взуття. Це не означає, що потрібно повністю відмовитися від підборів або взуття, яке на вигляд краще, ніж носиться. Для походу в гості або фотосесії підійде будь-який варіант, а ось довго ходити у незручному взутті не рекомендується.

Лікування болю в спині: завдання не на один день

Позбутися болю в спині можливо, однак ефект лікування часто нетривалий. Це пов’язано з тим, що зазвичай не припиняється вплив чинників, які спричинили біль: вилікувати остеохондроз не можна, адже не можна повернути “молодість” хрящам та іншим структурним елементам хребта. Також складно змінити спосіб життя, адже більшість факторів ризику пов’язана з професійними особливостями.

Лікування болю в спині передбачає застосування знеболювальних і протизапальних препаратів, переважно – у формах для місцевого застосування (мазі, гелі, креми, пластирі, компреси). Хорошого ефекту також дозволяє досягти застосування таких препаратів у таблетках, однак вони часто мають побічні ефекти. Альтернатива у вигляді ін’єкцій підходить далеко не всім, адже не кожен має можливість робити уколи кілька разів на день. Застосування препаратів, які містять вітаміни групи В (В1 і В6) в таблетках – це можливість знизити необхідність прийому інших ліків. У деяких випадках хорошого ефекту вдається досягти завдяки поєднанню місцевих форм з комплексом вітамінів групи В у таблетках.

Однак запорука позбавлення болю надовго – це все ж зміни в способі життя. Якщо зменшити навантаження на хребет, постійно перебувати в хорошій фізичній формі, уникати підйому важких предметів, стежити за своєю вагою, подбати про якісний сон (тобто, впливати на основні причини болю в спині), цілком можливо надовго позбутися болісних відчуттів.

Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями