Невралгія

Що таке невралгія?

Невралгіями називають ураження периферичних нервів, які спричиняють напади болю в зоні так званої іннервації, тобто в тих ділянках, де орган і тканина оточені нервами для зв’язку з центральною нервовою системою. Невралгія може виникнути в будь-якій частині тіла й має різні причини.

Причини виникнення невралгії

Серед найпоширеніших причин невралгії – переохолодження, інфекційні захворювання, важкий перебіг гострих респіраторно-вірусних інфекцій, травми, а також запалення та пухлини. Найчастіше трапляються невралгія трійчастого нерва та міжреберна невралгія. При ураженні трійчастого нерва біль локалізується в зоні обличчя. Людина страждає від нападів, які можуть провокуватися  як легкими дотиками (наприклад, до шиї чи носа), так і холодними або гарячими стравами, чищенням зубів, спалахом світла або гучним звуком. Причиною  ураження нерва є, як правило, травма обличчя, запальні процеси в пазухах носа або неліковані зуби.

Невралгія трійчастого нерва найчастіше виникає у жінок, причому в зрілому віці.

Причиною міжреберної невралгії (торакалгії) зазвичай є остеохондроз хребта, переважно грудного відділу. Різкий біль у ділянці ребер може виникати при глибокому вдиху, чханні або кашлю. Крім того, розвиток міжреберної невралгії можливий на основі серцево-судинних захворювань, пов’язаних із недостатнім постачанням кисню до нервів.

Зменшити наявність нових нападів невралгії допомагає дотримання простих правил: треба уникати стресів, більше спати, дотримуватися помірності у вживанні алкоголю, обмежити фізичні навантаження, а також своєчасно лікувати запальні та інфекційні захворювання.

Існують й інші локалізації невралгії: в стегні, крилопіднебінному вузлі (спричиняє біль у шиї, піднебінні, скронях, очах), у потилиці (при цьому біль поширюється в ділянці очей, потилиці, скронь, посилюється під час рухів головою і може супроводжуватися блюванням). У всіх випадках невралгію можуть викликати як переохолодження або травма, так і хронічне захворювання.

Як і чим лікувати невралгію, і чи можливе лікування невралгії в домашніх умовах?

Якщо невралгія пов’язана із захворюванням, що виникло раніше, його необхідно лікувати, щоб уникнути подальшого ураження периферичних нервів і почати відновлювальні процеси.

У будь-якому випадку лікування передбачає прийом препаратів для зменшення болю. Для лікування невралгії призначають:

  • ін’єкції знеболювальних препаратів (місцево)
  • міорелаксанти (препарати для розслаблення м’язів)
  • нестероїдні протизапальні препарати
  • гормональні препарати
  • вітаміни групи В

Позитивних результатів у лікуванні невралгій дозволяє досягти фізіотерапія, особливо із застосуванням ультразвуку, інфрачервоних та ультрафіолетових променів, лазера, голковколювання та інших методик. У крайньому разі застосовується хірургічне лікування.

Вітаміни групи В при лікуванні невралгії

Вітаміни групи В беруть участь у багатьох метаболічних процесах, заразом і в тих, що безпосередньо зачіпають нервову систему. Вони відповідають за передавання нервових імпульсів, обмін у тканинах нервової системи, відновлення нервів після уражень або травм. Серед найважливіших нейротропних вітамінів – В1 і В6 (бенфотіамін та піридоксин). Протизапальні, знеболюючі, відновлювальні властивості бенфотіаміну та піридоксину сприяють швидкому одужанню, значно поліпшують якість життя завдяки ефективному впливу на больовий синдром. Однак не слід лікувати невралгії самостійно, покладаючись лише на вітаміни. Насамперед, потрібна точна діагностика, яка допоможе визначити причину недуги. Лише потім лікар прописує комплексне лікування, яке іноді включає в себе  гормональні препарати та інші медикаментозні засоби, які не можна приймати без призначення фахівцем. При цьому застосування препарату, який містить вітаміни групи В – це справді необхідність, якщо йдеться про лікування больового синдрому, пов’язаного з ураженням нервів.

Профілактика невралгії при хронічному протіканні захворювання

На жаль, так, якщо не виявити причину ураження периферичних нервів і не усунути її. Якщо невралгія первинна, тобто, виникла в результаті, наприклад, переохолодження або травми, важливо пройти повний курс лікування, щоб не допустити розвитку хронічного процесу. Біль при невралгіях може бути нестерпним, що значно погіршує якість життя й знижує працездатність, тому повноцінне лікування необхідне. Не слід забувати й про те, що стан нашої нервової системи залежить від рівня стресу, в якому перебуває організм, і біль іноді може посилюватися з психосоматичних причин, тобто буквально залежати від наших думок.

Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями