Радикуліт

Радикуліт: симптоми захворювання та лікування

Радикуліт – це запальне захворювання внаслідок ушкодження нервових корінців спинного мозку. Радикуліт може бути гострим і хронічним. Гостра форма, на жаль, часто переходить у хронічну. Гострий радикуліт характеризується нестерпним болем, який виникає несподівано та обмежує рухливість людини. Всупереч усталеному уявленню, радикуліт локалізується не тільки в попереку. Він буває кількох різновидів: шийний, шийно-плечовий, грудний і попереково-крижовий.

У кого буває радикуліт?

Незалежно від статі, запалення нервових корінців може виникнути як у людей поважного віку, так і у досить молодих. Однак з віком ризик розвитку радикуліту підвищується. Річ у тім, що радикуліт з’являється переважно на основі остеохондрозу, який, як правило, прогресує в більш зрілому віці. Приблизно в 5% випадків радикуліт пов’язаний з іншими причинами, наприклад, з травмами та деформаціями міжхребцевих дисків, не пов’язаних з остеохондрозом, а також з грижами міжхребцевих дисків.

Підйом ваги або різка зміна положення тіла може спровокувати напад радикуліту. Він також іноді виникає у вагітних. Це пов’язано зі збільшенням навантаження на хребет під час росту плода.

Де болить радикуліт: симптоми та локалізація

Біль при радикуліті локалізується в залежності від місця ураження нервових корінців.

  • При шийному або шийно-плечовому радикуліті болить шия, іноді виникає головний біль, запаморочення, дискомфорт у плечах, потилиці. У деяких випадках це може вплинути на погіршення слуху, зору або координацію рухів. Щоб підтвердити зв’язок цих симптомів із запаленням нервових корінців, необхідно зробити рентген шийного відділу хребта, адже скарги на запаморочення, погіршення координації рухів і слуху можуть бути пов’язані з іншими причинами.
  • При грудному радикуліті відчувається біль, що охоплює грудну клітку.
  • При попереково-крижовому радикуліті виникають скарги, найтиповіші для терміну “радикуліт”: біль у попереку, біль при ходьбі, неможливість нахилитися чи розігнутися, біль у стегні, сідниці або нозі.
  • При радикуліті будь-якої локалізації біль зазвичай з’являється раптово, посилюється під час підйому рівної ноги лежачи, при нахилах голови вперед, а також при кашлю та чханні.

У деяких випадках запалення нервових корінців може призвести до втрати чутливості або оніміння кінцівки.

Як лікувати радикуліт?

Насамперед, при лікуванні радикуліту важливо зменшити біль, який негативно впливає на якість життя й значно знижує працездатність. Крім того, при гострому больовому синдромі в місці запалення нерва погіршується кровопостачання прилеглих тканин, що спричиняє спазми м’язів та посилення болю.

Для швидкого зняття болю застосовують нестероїдні протизапальні засоби, блокади знеболюючими препаратами в місці запалення, а також вітаміни групи В, зокрема – вітамін В1 (бенфотіамін) та В6 (піридоксин). Вони беруть участь в обмінних процесах нервової системи, чинять легку протизапальну дію, тому їх призначають при всіх захворюваннях, пов’язаних із ураженням нервів, разом з тим і запальних. За умови достатнього надходження вітаміну В процеси відновлення в організмі відбуваються значно швидше, саме тому при лікуванні радикуліту часто призначають препарат Мільгама® таблетки. Завдяки впливу безпосередньо на нервові волокна, він дозволяє ефективно впливати на причину виникнення болю й значно зменшує запалення.

Із лікарських засобів при радикуліті також застосовуються препарати місцевої дії, які наносять на шкіру в зоні ураження, розтираючи й масуючи. Після такої процедури важливо забезпечити тепло, адже переохолодження може спричинити новий напад загострення радикуліту. Лікування недуги потрібно проводити після діагностики, в якій важливу роль відіграють магнітно-резонансна томографія та рентгенографічний метод. У період гострого болю слід обмежити фізичні навантаження, застосовувати методи фізіо- та рефлексотерапії. Під час ремісії рекомендуються лікувальна фізкультура та плавання, завдяки яким поліпшується стан хребта при остеохондрозі й грижах міжхребцевих дисків.

Чи завжди біль у попереку – це радикуліт?

Зазвичай будь-який біль у попереку називають радикулітом, хоча це неправильно. Наприклад, при остеохондрозі поперекового відділу хребта виникають схожі симптоми, хоча біль може бути менш гострим або виникнути не так раптово, як при радикуліті. Біль у попереково-крижовому відділі може бути спричинений, зокрема, нестабільністю хребців, яка є наслідком слабкості м’язів, що утримують хребет у правильному положенні. Навіть незначний зсув хребців може стати причиною стискання нервових корінців. Іноді таке стискання провокує розвиток запалення, і лише в такому випадку можна діагностувати радикуліт.

Поділіться корисною інформацією зі своїми друзями